Контакт-центр (056) 78-78-104
 
Контакт-центр (056) 78-78-104

Новини

21.06.2019 / 09:10

У Запоріжжі відбувся круглий стіл з питань технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж газопостачання

18 червня у Запоріжжі відбувся круглий стіл з питань технічного обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Проведення відкритого обговорення ініціювало АТ «Запоріжгаз». У заході взяли участь представники «Дніпрогазу», «Вінницягазу», «Миколаївгазу», «Криворіжгазу», «Дніпропетровськгазу», місцевої влади, голови ОСББ, управителі будинків, депутати місцевих рад та громадськість. Ведучим заходу виступив Олексій Кучеренко – український політичний діяч, голова ГО «Спілка власників житла України». Очолила зібрання технічний директор АТ «Запоріжгаз» Тетяна Бузовська. Спікером від «Дніпрогазу» був запрошений директор з капітального будівництва Володимир Глушок.
Відкрите обговорення змін у законодавстві щодо обслуговування газових мереж Відкрите обговорення змін у законодавстві щодо обслуговування газових мереж ФОТО: АТ "Дніпрогаз"

Кожна зі сторін діалогу мала можливість озвучити свої позиції та аргументи, а також запропонувати шляхи вирішення проблеми. Згідно до вимог чинного законодавства за технічний стан та безпечну експлуатацію газового обладнання, розподільних мереж будинків, квартир та нежитлових приміщень відповідають їх власники. З 1 січня 2019 року вони можуть самостійно обрати спеціалізовану сервісну компанію, яка буде здійснювати технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання та газових приладів. Однак механізм реалізації цих вимог прописаний законодавцем не чітко та містить ряд колізій, чим створює поле для суперечок та різні точки зору.

В ході спілкування представники ОСББ та управителі будинків наполягали на відсутності у них повноважень для підписання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, а також договорів на технічне обслуговування газових мереж. Не дивлячись на наближення опалювального періоду 2019-2020 років, обслуговування мереж своїх багатоповерхівок власники відкладають на невизначений термін. Хто є уповноваженим представником власника та підписантом має, зрештою, чітко вказати законодавець.

В свою чергу спікери газових компаній розповіли про позитивний досвід роботи в регіонах. Наприклад, у Дніпропетровській області власники та співвласники будинків поступово знаходять можливість, укладають договори та забезпечують належне технічне обслуговування газових мереж.

Спільною для всіх регіонів виявилась проблема визначення власника газових мереж житлових будинків. Слід зазначити, що ці мережі ніколи не були на балансі Операторів ГРМ. В свою чергу з незрозумілих причин в актах передачі багатоквартирних житлових будинків ОСББ та управителям від місцевих рад та ЖЕКів відомості про газові мережі досить часто відсутні. Для вирішення цієї проблеми мають активізуватись органи місцевої влади.

«В першу чергу ми маємо з’ясувати – кому належать газові мережі у будинках? Місцевим радам чи власникам/співвласникам будівель? В кожному випадку по-різному. Від цього залежить – хто відповідальний за стан мереж, хто підпише акт розмежування та договір обслуговування. Зараз по Україні, нажаль, широко практикується списання місцевими радами будинків з балансу», - зауважив Олексій Кучеренко.

Відсутність належного та своєчасного технічного обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж призводить до погіршення їх стану, втрати надійності та безпечності. За таких умов відповідно до Правил безпеки систем газопостачання розподіл природного газу на об’єкт має бути припинений.

«Локалізацією аварійних ситуацій на газорозподільних мережах займаються аварійні служби Операторів ГРМ, - нагадав директор з капітального будівництва АТ «Дніпрогаз» Володимир Глушок. – Однак власники та управителі житла мають подбати про укладення відповідних договорів на здійснення технічного обслуговування мереж, щоб забезпечити сталий та безаварійний розподіл природного газу. У зв’язку зі змінами в законодавстві ця послуга стала ринковою. Отже у власників житлового фонду є можливість самостійно обирати підрядника для виконання технічного обслуговування газових мереж та обладнання».

За результатами відкритого обговорення був складений план заходів та формат їх проведення для  подальшої роз’яснювальної роботи серед представників ОСББ та керуючих компаній багатоповерхівок. Це дозволить чітко зафіксувати зони відповідальності кожної сторони та напрацювати дієвий механізми співпраці.

За прикладом відкритої дискусії, яка відбулася у Запоріжжі, такі консультаційні зустрічі із представниками ОСББ та керуючими компаніями тепер відбудуться у кожному з регіонів, де представлена група компаній РГК.