Контакт-центр (056) 78-78-104
 
Контакт-центр (056) 78-78-104

Новини

20.02.2020 / 14:22

У "Дніпрогазі" розповіли про послугу доставки газу та порядок її оплати

З 1 січня 2020 року усі українці отримали дві платіжки - за природний газ та за послуги з його розподілу. Про особливості нововведення для споживачів блакитного палива в ході прес-конференції у Дніпровській міськраді 19 лютого розповів начальник управління зовнішніх комунікацій АТ «Дніпрогаз» Микита Лучкін.
"Розділення платіжок - завершальний етап масштабної газової реформи в Україні", - зазначив Микита Лучкін. "Розділення платіжок - завершальний етап масштабної газової реформи в Україні", - зазначив Микита Лучкін. ФОТО: АТ "Дніпрогаз"

Він повідомив, що з 2015 року на газовому ринку України триває масштабна реформа. Розділення платіжок - це її завершальний крок, який обмежує вплив природних монополій. Завдяки затвердженню НКРЕКП нових тарифів на розподіл газу завершено анбандлінг, що триває з 2015 року та є зобов’язанням України перед міжнародними установами. За європейським законодавством продавати газ і транспортувати його мають різні компанії. Тому із загального рахунку, де в одній сумі були і кубометри, і їх доставка, саме плату за доставку виведено в окремий рахунок. Отже клієнти «Дніпрогазу» в цьому році отримали різні рахунки за ці послуги – окремий від постачальника газу, окремий – від Оператора ГРМ, що доставив газ.

Рахунки з платою за доставку газу отримують всі клієнти АТ «Дніпрогаз», яким надано технічну можливість в будь-який час використовувати газ для своїх потреб. Цілодобове забезпечення такої можливості для всіх клієнтів є обов'язком компанії. Оператор ГРМ несе витрати на підтримку для клієнтів технічної можливості в будь-який час використовувати блакитне паливо (незалежно від того, користується клієнт газом чи ні). Тому рахунки з платою за доставку газу формують незалежно від поточних обсягів його споживання: при нульовому споживанні газу плату розраховують, виходячи з планових обсягів споживання, як це передбачено вимогами додатку 1 Кодексу ГРМ. Це стосується і нових клієнтів, які раніше не користувалися газом взагалі. Спікер також зауважив, що 11 лютого 2020 року держрегулятор схвалив проект рішення, яке передбачає зниження оплати для цих категорій споживачів. Після того, як відповідні нормативні документи набудуть чинності, споживачі газу побачать зміни у своїх платіжках.  

«До домівок дніпрян блакитне паливо доставляється від магістрального газопроводу. На газорозподільній станції газ переходить з магістральних мереж до розподільних, а потім прямує до газорегуляторних пунктів. У ГРП тиск газу понижується до найнижчого рівня, безпечного для побутового використання. І вже потім газовий потік по газопроводах потрапляє до кінцевого споживача. Саме по розподільних мережах наші працівники в безперервному режимі цілодобово доставляють блакитне паливо дніпрянам. Щоб потрапити в оселю споживача з загального газопроводу, газ проходить 20-30, а то й 100 км. Та частинка газопроводу, яку ви бачите  на вулиці – це дуже незначна частка газорозподільних мереж. Акціонерне товариство "Дніпрогаз" обслуговує 5,5 тис. км газових мереж Дніпра та Дніпровського району, споруди та обладнання на них, яке забезпечує наявність потрібного об’єму газу у вашому помешканні 24 години на добу», - зазначив представник компанії.

Він додав, що усі витрати на функціонування систем газопостачання контролюються НКРЕКП. Загалом їх можна поділити на чотири групи. Перша – це технологічний газ. «Дніпрогаз» його закуповує, щоб компенсувати втрати при транспортуванні. Газові мережі зношуються, через що можливі витоки газу, - Оператор ГРМ це компенсує. Друга група – заробітна плата фахівцям. Близько 1,5 тисячі кваліфікованих фахівців, які працюють у «Дніпрогазі», обслуговують газорозподільні мережі міста, споруди на них та обладнання, приймають аварійні виклики та усувають аварійні ситуації, які можуть загрожувати життю і здоров'ю людей, надають послуги та консультації в центрах обслуговування клієнтів, яких у Дніпрі більше 400 тисяч. Третя група витрат – це матеріали, потрібні для експлуатації мереж: запчастини, пальне для автомобілів аварійно-диспетчерської служби 104 тощо. І четверта – це капітальні ремонти і заміна різних елементів мереж згідно Планів розвитку, які затверджує НКРЕКП.

Серед переваг розділення рахунків за газ та його доставку: фіксованість та рівномірність платежів, захищеність від сезонних коливань, простота розрахунку, економність та передбачуваність. Наприклад, клієнти «Дніпрогазу», що використовують газ для опалення, вже мали змогу помітити, що плата за доставку газу в січні-лютому в два рази менша, ніж у грудні, до розділення платіжок. Влітку дніпряни споживають значно менше природного газу, ніж взимку. На осінньо-зимовий період припадає 80-90% річного споживання газу. Саме тому варіант рівномірної оплати за послуги доставки протягом року вигідніший для споживача, і це нормальна практика, яка застосовується майже у всіх країнах Європи.

На завершення спікер нагадав, що плата за доставку здійснюється щомісячно, рівномірними платежами впродовж року – до 20 числа місяця, в якому надаються послуги. Вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта. Розмір плати залежить тільки від обсягів фактичного споживання впродовж минулого «газового року». Це проміжок часу з 1 жовтня по 30 вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, ділиться на 12 місяців. Результат множиться на тариф на доставку. Таким чином, отримуємо вартість доставки газу на місяць. Такий порядок розрахунку затверджений НКРЕКП: іншого варіанту затвердити справедливий та фіксований тариф на рік наперед немає. До того ж, якщо споживач зменшить використання газу у поточному році, у наступному році плата за доставку буде скоригована відповідно до реальних обсягів споживання.

Найбільш зручними сервісами для споживачів газу на сьогоднішній день є «особистий кабінет» на сайті 104.ua, а також чат-боти 7104ua в месенджерах Viber і Telegam. За допомогою даних сервісів можна легко передати показання лічильників газу, дізнатися поточний баланс за особовим рахунком, завантажити рахунок з відповідними реквізитами, а також провести онлайн-оплату.