Контакт-центр (056) 78-78-104
 
Контакт-центр (056) 78-78-104

Новини

12.11.2020 / 13:57

«Дніпрогаз» нагадує про дотримання правил безпечної експлуатації газових приладів

У Дніпрі стартував опалювальний сезон. Саме тому АТ «Дніпрогаз» акцентує увагу споживачів на необхідності дотримання правил безпечного використання газового обладнання у побуті. Про це під час прямого ефіру на Суспільному радіо 10 листопада повідомив речник компанії Микита Лучкін. Детальніше про теми, висвітлені на ефірі, читайте у наведеному інтерв’ю.
У "Дніпрогазі" нагадують: ігнорування правил безпеки є неприпустимим! У "Дніпрогазі" нагадують: ігнорування правил безпеки є неприпустимим! ФОТО: АТ "Дніпрогаз"

Нещодавно у Соборному районі люди отруїлись чадним газом. Що спричинило таку ситуацію?

30 жовтня 2020 року на пульт аварійно-диспетчерської служби АТ «Дніпрогаз» надійшов виклик про отруєння чадним газом мешканців житлового будинку по вулиці Акінфєєва. Бригада АДС, яка прибула на виклик, оперативно відключила споживачів від системи газопостачання з метою локалізації аварійної ситуації. В ході обстеження відключеного приміщення аварійники виявили цілий ряд технічних порушень, які суперечать Правилам безпеки систем газопостачання та затвердженим будівельним нормам. Серед них: самовільне встановлення проточного газового водонагрівача у приміщенні ванної кімнати, прихована прокладка газопроводів під гіпсокартоном, встановлення несертифікованої гофрованої димовідвідної труби на приладі з відводом продуктів згоряння в димохід, негерметичність облаштування димового каналу, відсутність тяги в димовому та вентиляційному каналах.

Наслідки такої халатності: отруєння чадним газом сім'ї з трьох чоловік. Відзначимо, що завдяки злагодженості дій бригади «104» загибелі людей, на щастя, вдалося уникнути. Стан батьків задовільний, від госпіталізації вони відмовилися. Менш пощастило дитині - вона була доставлена у міську клінічну лікарню.

Що таке чадний газ, як він утворюється та чи можна його відчути ?

Отруєння чадним газом є одним з критичних станів людини. Чадний газ не має запаху, тому отруєння ним може статися непомітно, а утворюється він всюди, де є процес горіння, за умови нестачі кисню. Тобто, якщо в приміщенні немає достатнього доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція, забиті димарі, то там може збиратись чадний газ. Крім того, вітряна погода може спричинити зворотну тягу в димових та вентиляційних каналах, а через це небезпечні продукти горіння не виводимуться назовні і будуть накопичуватись у приміщенні.

Чадний газ (СО) небезпечний тим, що потрапляючи в кров, він сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень по організму.

При вмісті 0,08% СО у вдихуваному повітрі людина відчуває головний біль і задуху. При підвищенні концентрації СО до 0,32% виникає параліч і втрата свідомості (смерть настає через 30 хвилин). Втрата свідомості супроводжується знесиленням, через яке людина навіть помітивши небезпеку, вже неспроможна врятуватись.

При концентрації вище 1,2% свідомість втрачається після 2-3 вдихів, і людина вмирає менш ніж через 3 хвилини.

Яких заходів безпеки потрібно дотримуватися, щоб не отруїтися чадним газом?

Уникнути нещасних випадків та аварійних ситуацій Вам допоможе дотримання наступних правил:

  1. Тримайте відкритою кватирку (чи встановлюйте вікно на провітрювання) весь час при користуванні газовими приладами. Через щільно зачинені вікна у холодну погоду обмежується циркуляція свіжого повітря. Тож при роботі газових приладів у повітрі підвищується концентрація шкідливих продуктів згоряння.
  2. Користуйтеся газовими приладами тільки за наявності тяги в димоходах і вентиляційних каналах (ДВК). Перевіряти тягу потрібно перед включенням і під час використання газових приладів.
  3. Не користуйтеся електровитяжкою (та взагалі її не встановлюйте!) у приміщеннях, де працює газовий прилад з відводом продуктів згорання у димохід. Якщо одночасно працюють така витяжка та димохідний газовий прилад (котел, колонка), електровитяжка створює зворотну тягу, через що утворюваний у процесі горіння чадний газ не виводиться у димохід, а накопичується у приміщенні.
  4. Не користуйтеся газовими приладами при сильних поривах вітру, адже може утворитися зворотна тяга. Слідкуйте за кольором полум'я на пальниках – воно має бути синім або фіолетовим. Жовте полум'я - це ознака неповного згоряння газу, тож необхідно відрегулювати подачу повітря в пальник.
  5. Експлуатуйте тільки справні газові прилади, у т.ч. зі справною автоматикою безпеки.
  6. Не користуйтесь газовими приладами не за призначенням. Наприклад, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення.
  7. Слідкуйте за технічним станом ДВК. Вони повинні бути цілими і незасміченими. За необхідності звертайтеся у спеціалізовану організацію для ремонту ДВК. У зимовий період, щоб уникнути обмерзання оголовків димоходів, не рідше ніж раз на місяць оглядайте димові канали.

Хто несе відповідальність за безпечну експлуатацію газових мереж/приладів?

Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» власник/управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває в його управлінні, та несе відповідальність за його експлуатацію. Управління майном може забезпечуватися як власними силами, так із залученням інших юридичних осіб.

Згідно з ПБСГ, зокрема пунктами 3.2 та 3.3 розділу ІІІ, на власників будинків покладений обов'язок бути відповідальними за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами та забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.

Згідно з ПБСГ для організації технічного обслуговування (ТО) та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем газопостачання (ВБСГ) і газового обладнання у багатоквартирному будинку необхідно укладання відповідного договору між співвласниками/особою, уповноваженою на це співвласниками, із будь-яким суб’єктом господарювання, що має дозвіл на виконання таких робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, з урахуванням вимог Кодексу ГРМ.

Слід зазначити, що ігнорування вимог ПБСГ є неприпустимим, оскільки газопроводи і споруди на них є об’єктом підвищеного ризику, а виконання вимог ПБСГ є певною гарантією надійності функціонування системи газопостачання, безпеки життя та здоров’я населення.

Згідно пункту 1 глави 5 розділу ІІІ Кодексу ГРМ межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності між Оператором ГРМ та споживачем визначається в акті розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. Власники/управителі, на балансі чи в управлінні яких знаходяться багатоквартирні будинки чи гуртожитки, укладають з Оператором ГРМ, до об’єктів газорозподільної системи якого підключені зазначені будинки/гуртожитки, акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно їх внутрішньобудинкових систем газопостачання.

Чи готова газорозподільна система Дніпра до опалювального сезону?

Цього року АТ «Дніпрогаз» спрямувало 31,4 млн грн на забезпечення сталої та безаварійної роботи системи газопостачання Дніпра та Дніпровського району під час осінньо-зимового періоду.

Для підвищення рівня безпеки та надійного газопостачання клієнтів з початку року фахівці «Дніпрогазу» модернізували та реконструювали близько 1 км застарілих сталевих газопроводів, провели реконструкцію 5 ГРП з повною заміною обладнання. Також співробітники компанії модернізували 9 ШГРП, замінили 10 засувок у газових колодязях та більше 250  кранів на газопроводах-вводах у житлові будинки, встановили 56 сигналізаторів аварійного тиску, побудували 1 станцію  катодного захисту.

Згідно затвердженого державним регулятором плану заходів ми продовжуємо виконання усіх першочергових регламентних робіт на системі газопостачання, які забезпечать стабільну та надійну доставку природного газу до споживачів, особливо в період низьких температур.

Усі кошти, що надходять від дніпрян у вигляді плати за доставку газу, спрямовуються на утримання газорозподільних мереж і споруд на них, модернізацію, капітальні та поточні ремонти, підтримання належного тиску в газорозподільній системі, повноцінну роботу аварійно-диспетчерської служби «104». Так, з початку року працівниками АДС було опрацьовано більше 13,2 тис викликів від споживачів, з яких 8,9 тис стосувались наявних витоків газу з газопроводів.